مشارکت ایران در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان BUILD ASIA 2018 20 لغایت 22 آذر ماه
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

توسعه کراچی با کمک چین

در این اجلاس نمایندگان چین و پاکستان روند پیشرفت طرح های مربوط به این پروژه بزرگ را مورد بررسی قرار خواهند داد.
سروزیر ایالت سند قصد دارد در مذاکره با طرف های چینی، روند اجرایی طرحهای مربوط به ایالت سند که در ششمین اجلاس کمیته مربوطه در سال 2016 شامل راه آهن دوار کراچی، منطقه ویژه اقتصادی دهابیجی و کیتی بندر که در قالب پروژه سی پک به تصویب رسید، را مورد بررسی قرار دهد. سیدمراد علیشاه همچنین قصد دارد تا در ارتباط با انضمام برخی پروژه های دیگر همچون پروژه لایروبی رودخانه بین سد گدو تا سد سکر، اجرای طرح های بزرگ کشاورزی، راه اندازی دستگاه آب شیرین کن و برخی پروژه های دیگر، به پروژه سی پک با طرف چینی رایزنی کند.
منابع مطلع گفتند: پاکستان می تواند از تجربیات و کمک چین در بخش کشاورزی مدرن و نیز حل مشکل کم آبی در شهر کراچی استفاده کند. شهر کراچی روزانه به 1200 میلیون گالن آب نیاز دارد در حالی که مجموع آب آب دریافتی در شرایط کنونی فقط 450 میلیون گالن در روز می باشد. بیشتر شهروندان کراچی از آب زیرزمینی استفاده می کنند که بسیار آلوده است. چنانچه استفاده از آب زیرزمینی کماکان ادامه یابد، قطعاً آب زیرزمینی این شهر بزودی به پایان خواهد رسید. در این شرایط تنها راه تامین آب مورد نیاز کراچی، شیرین کردن آب دریا با استفاده از دستگاههای شیرین کن می باشد.
در ششمین اجلاسی که بین مقامات دو کشور و در سال 2016 برگزار شد، سروزیر ایالت سند، ضمن دفاع از پروژه راه آهن دوار کراچی بر اهمیت بالای شهر کراچی و نیز لزوم حل مشکلات حمل و نقلی در این کلان شهر تاکید کرده بود. مراد علیشاه در جلسه مزبور تنها راه حل مشکل تردد در این کلانشهر را استفاده از سیستم کامل حمل و نقل عمومی شامل راه اندازی راه آهن دوار کراچی، خطوط اتوبوسرانی سریع السیر و استفاده از خطوط ریلی سبک ذکر کرده بود. کمیته هماهنگی مشترک در اجلاس سال 2016 ضمن موافقت با انضمام پروژه راه آهن دوار کراچی به پروژه سی پک، از دولت سند خواست تا ظرف مدت سه ماه مطالعات امکان سنجی پروژه را تکمیل و ارائه نماید.
سروزیر ایالت سند همچنین گفته بود که احداث اسکله جدید در کیتی بندر موجب استفاده بهینه از معادن زغال سنگ تهر خواهد بود. این اقدام همچنین موجب کاهش چشمگیر بهای برق تولیدی از زغال سنگ تهر خواهد شد.


٠٧:٢٥ - 1397/10/07    /    شماره : ٧٦٩٩    /    تعداد نمایش : ٢٢٣خروج